9 korzyści stosowania aloesu na twarz i skórę

Napisane przez: Pasjonat domowych upraw

Świat Sadzonek » Artykuły o roślinach » 9 korzyści stosowania aloesu na twarz i skórę

Oprócz tego, że aloes jest podstawowym składnikiem apteczki twojej mamy na oparzenia słoneczne, jest on od wieków wykorzystywany przez różne cywilizacje do wielu celów związanych z pielęgnacją skóry, zdrowiem i leczeniem.
Odrobinę przypominające kaktus liście aloesu, rosnące w suchym klimacie, zawierają przezroczysty żel, w którym znajduje się ponad 751 różnych związków aktywnych, w tym witaminy, minerały, cukry, enzymy, kwasy salicylowe i aminokwasy.

Spośród aż tylu różnych związków i elementów w tym popularnym sukulencie znajdziesz pełno praktycznych właściwości, które mogą sprawić, że twoja skóra odżyje, a twarz stanie się o wiele zdrowsza!

Zalety aloesu dla Twojej twarzy i nie tylko

Zacznijmy od skarbnicy zalet i właściości aloesu!

Na początku naszej listy znajduje się najbardziej znane zastosowanie aloesu: łagodzenie poparzeń słonecznych.

Ze względu na swoje naturalnie nawilżające, a co za tym idzie lecznicze właściwości, badania wykazały, że aloes może pomagać w gojeniu oparzeń pierwszego i drugiego stopnia na skórze, chociaż mechanizm, w jaki to robi, nie został jeszcze w pełni poznany – prawdopodobnie jest to połączenie wielu czynników.

Niektóre badania wykazały, że aloina, związek występujący w aloesie, ma właściwości przeciwzapalne, które wspomagają proces gojenia się skóry. Aloes jest także pełen antyoksydantów, a szczególnie jedno z białek antyoksydacyjnych, zwane metalotioneiną, ma działanie ochronne dla skóry narażonej na działanie promieni UV i uszkodzonej przez nie.
Bardzo łatwy w uprawie, zwłaszcza domowej, aloes ma również właściwości nawilżające, co może pomóc w walce z łuszczeniem się skóry, które zwykle występuje po oparzeniu słonecznym.

Pomaga rozjaśnić ciemne plamy skórne

Ciemne plamy na skórze, znane też jako przebarwienia, mogą pozostawiać ślady z wielu powodów. Niezależnie od tego, czy są one wynikiem działania promieni słonecznych, trądziku czy normalnego procesu starzenia, wszystkie ciemne plamy mają jedną wspólną cechę: są uporczywe. Jednak związek o nazwie aloesin, występujący w aloesie, może pomóc w ich rozjaśnieniu.

Mukopolisacharydy występujące w aloesie pomagają zatrzymać wilgoć w skórze. Wykazano, że aloes stosowany miejscowo zwiększa zawartość wody w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry (zwanej warstwą rogową), co sprawia, że jest idealnym składnikiem dla suchych typów skóry.

Według jednego z badań, aloesina stosowana cztery razy dziennie przez 15 dni okazała się skuteczna w leczeniu przebarwień wywołanych promieniowaniem UV oraz przebarwień po trądziku. Inne badanie wykazało, że miejscowe stosowanie aloesu może bezpośrednio powstrzymać skórę z przebarwieniami od wytwarzania większej ilości melaniny – barwnika, który w nadmiarze powoduje powstawanie ciemnych plam.

Naturalna maseczka regenerującą na skórę głowy

Chociaż istnieje niewiele badań dotyczących aloesu jako maseczki na skórę głowy, wszystkie dobroczynne właściwości tej rośliny dla skóry – czyli nawilżanie, działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne – mają zastosowanie także w przypadku skóry głowy (która przecież też jest skórą).

Stosowanie jej jako maski na skórę głowy może pomóc w łagodzeniu podrażnień, złuszczaniu, uzupełnianiu nawilżenia, a nawet wzmocnić i wygładzić mieszki włosowe.

Zapewnia skórze korzyści związane ze zdrowym starzeniem się

Nawilżona skóra to szczęśliwa, zdrowa skóra, a jak wiemy, odpowiednie nawilżenie pomaga również powstrzymać widoczne oznaki starzenia się skóry (np. drobne linie i zmarszczki).

Jeśli masz już dośc komercyjnych i toksycznych kosmetyków, zobacz w jak prosty sposób możesz stworzyć domowe produkty do pielęgnacji skóry z kilku naturalnych składników!

Kolorowy koliber stoi na dorosłej roślinie aloesu
Nie tylko ludzie lubią korzystać z wypełnionych żelem liści aloesu!

Oprócz tego, że aloes pomaga uzupełniać i zatrzymywać wilgoć w skórze, stymuluje także produkcję kwasu hialuronowego oraz włókien kolagenowych i elastynowych w skórze – wszystkich tych substancji, które są niezbędne do utrzymania nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry, a które w naturalny sposób zmniejszają się wraz z wiekiem.

Może pomóc w pozbyciu się trądziku

Istnieją dane sugerujące, że aloes może mieć właściwości antybakteryjne i może pomóc skórze trądzikowej” – mówi dyplomowany dermatolog Joshua Zeichner, dyrektor ds. badań kosmetycznych i klinicznych na wydziale dermatologii szpitala Mount Sinai. „Nie powinien on zastępować tradycyjnych leków na trądzik, ale może być stosowany równolegle z nimi„.

Oprócz właściwości antybakteryjnych i przeciwzapalnych, aloes jest także naturalnym źródłem kwasów salicylowych, które mogą pomóc w walce z zaskórnikami i wągrami. Naukowo potwierdzono właściwości przeciwtrądzikowe aloesu.

Młoda kobieta zmagająca się z trądzikiem na prawym policzku
Trądzik może mieć negatywny skutek nawet na zdrowie psychiczne, dlatego warto dbać o skórę twarzy

Jedno z badań wykazało, że miejscowe stosowanie aloesu w połączeniu z kremem tretinoinowym okazało się skuteczne w leczeniu trądziku zapalnego i niezapalnego.

Łagodzi łuszczycę i egzemę

Choroby skóry takie jak egzema i łuszczyca sygnalizują ogólny stan zapalny i naruszoną barierę ochronną skóry – w obu przypadkach aloes może pomóc.

Jeśli zależy Ci na praktycznym i ekologicznym podejściu do kondycji swojego organizmu, rzuć okiem na te 5 porad, które pozwolą Ci uskutecznić efektywny self care bez poświęcania dużej ilości czasu!

Według Mayo Clinic, stosowanie kremu aloesowego na łuszczycę może również pomóc w zmniejszeniu łuszczenia się skóry, zaczerwienienia i podrażnienia spowodowanego tym schorzeniem.

Leczy i zapobiega łupieżowi

Łupież jest formą łojotokowego zapalenia skóry głowy10, a aloes okazał się skutecznym środkiem na podrażnienia skóry głowy, łuszczenie się i łuski spowodowane łojotokowym zapaleniem skóry.

W jednym z badań u uczestników, którzy stosowali aloes na skórę głowy, zaobserwowano znaczne zmniejszenie objawów, czyli łuszczenia się i swędzenia. Według innych badań właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybiczne rośliny pomagają zapobiegać i leczyć łupież.

Może pomóc w zaniku rozstępów

Innym niepożądanym sygnałem starzenia się skóry, a także ciąży, są rozstępy. Według niektórych badań, miejscowe stosowanie aloesu okazało się skuteczne w zmniejszaniu wyglądu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się rozstępów.

Chociaż dokładny mechanizm nie jest jeszcze znany, zdolność aloesu do spłycania rozstępów wynika prawdopodobnie po części z jego właściwości odbudowujących skórę i przeciwzapalnych (wspomagających produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny).

Jak używać naturalnego kremu, żelu, czy maseczki z aloesu?

Przyjrzyjmy się wielu sposobom korzystania z dobrodziejstw tego wszechstronnego żelu.

Jak stosować żel aloesowy?

Zaczniemy od najpopularniejszego zastosowania żelu – szybkiego łagodzenia oparzeń słonecznych. Po prostu nałóż żel na miejsca objęte stanem zapalnym i poczuj, jak natychmiast przynosi ukojenie – upewnij się tylko, że kupujesz w 100% naturalny aloes, bez żadnych ostrych dodatków, które mogłyby pogorszyć stan oparzeń słonecznych.

Kojąca maseczka do twarzy

Jeśli chodzi o chłodzącą, kojącą maseczkę do twarzy, aloes jest najlepszy. Weź aloes (i inne składniki, jeśli chcesz) i postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Wymieszaj aloes i inne składniki w misce.

    Mieszaj tak długo aż uzyskasz konsystencję do smarowania.

  2. Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na kilka minut.

    Zazwyczaj wystarczy od pięciu do dziesięciu. Nie pozostawiaj jej na dłużej niż 20 minut, ponieważ zbyt długie pozostawienie na skórze może spowodować utratę nawilżenia i podrażnienia.

  3. Dokładnie opłucz twarz i osusz ją.

  4. Zastosuj krem okluzyjny lub olejek.

    Ten etap pozwoli zatrzymać całą wilgość w twojej skórze, zwiększając wydajność maseczki.

Ze względu na to, że aloes jest naturalnym źródłem kwasów salicylowych, świetnie nadaje się do leczenia miejscowego – wiesz, jeśli masz uporczywy pryszcz, który chcesz zlikwidować w ciągu jednej nocy. Ponadto, dzięki właściwościom nawilżającym, aloes pomaga zapobiegać stanom zapalnym (które są przecież podstawą trądziku). Nanieś odrobinę aloesu na plamę i pozwól mu działać.

Jak stosować jako maseczkę na włosy i skórę głowy?

Choć wiele dowodów jest niepotwierdzonych, wiele osób wychwala aloes za lśniące włosy i zdrową skórę głowy.

  1. Weź maseczkę i nałóż ją bezpośrednio na włosy, 20 minut przed prysznicem.
  2. Delikatnie pocieraj, by pomóc mu wniknąć w głąb.
  3. Po 10-15 minutach dokładnie spłucz (nie pozostawiaj go na włosach dłużej niż 20). Pełny opis znajdziesz tutaj.

Aloes jest popularnym naturalnym składnikiem wielu produktów komercyjnych, od kremów do twarzy, przez balsamy do ciała, po preparaty do pielęgnacji rąk – a to dlatego, że ten składnik botaniczny ma wszystkie wspomniane wyżej zalety dla zdrowej skóry. Jest również popularnym dodatkiem ze względu na swoją konsystencję: Dodanie go do balsamów, kremów lub żeli zapewnia gładszy poślizg i lepszą wchłanialność.

Czym się różni wyciąg z aloesu od żelu?

Produkt z wyciągiem z aloesu może nie przynieść takich samych rezultatów, jak zastosowanie świeżego żelu aloesowego.

Pokrojony w plastry dojrzały liść aloesu podczas ekstrakcji żelu
Żel aloesowy prosto z przekrojonego liścia.

Nie znaczy to, że produkty z dodatkiem aloesu nie są warte uwagi – z pewnością mają właściwości łagodzące skórę, a wiele formuł zawiera także inne składniki nawilżające, ale jeśli próbujesz złagodzić oparzenia słoneczne lub po prostu szukasz czystego aloesu, najlepszym rozwiązaniem będzie w 100% czysty żel.

Nie chcesz jednak kupować żelu aloesowego z drogerii i nakładać go na skórę. Jeśli możesz, staraj się używać czystych, świeżych liści aloesu (np. z lokalnego sklepu spożywczego, czy targu rolniczego), ponieważ wiele komercyjnych żeli może zawierać drażniące substancje zapachowe lub konserwanty.

„Najlepszy jest świeży aloes, ponieważ z czasem jego właściwości lecznicze ulegają pogorszeniu. Wiele komercyjnych żeli i soków aloesowych zawiera inne składniki, takie jak konserwanty” – mówi kalifornijska dermatolog Cynthia Bailey, dyplomowana członkini American Board of Dermatology.

Punkty bonusowe za uprawianie własnej rośliny aloesu i samodzielne zbieranie świeżego żelu: Zobacz tutaj, by zapoznać się z pełnym przewodnikiem. A jeśli zdecydujesz się na żel dostępny w sprzedaży? Upewnij się, że jest to produkt marki, której ufasz.

Czy są jakieś efekty uboczne stosowania świeżego aloesu?

Biorąc pod uwagę przeprowadzone badania, efekty uboczne są rzadkością – jednak zawsze miej głowę na karku i podchodź do nowych rozwiązań pielęgnacyjnych z wiedzą i uwagą!

Aloes, jak już wspomniano, jest niesamowitym środkiem nawilżającym i przeciwzapalnym, ale zawsze powinieneś wykonać próbę płatkową przed zastosowaniem go na całej skórze, żeby upewnić się, że nie wystąpi reakcja. W jednym z opracowań naukowych czytamy: „U osób wrażliwych może powodować zaczerwienienie, pieczenie, uczucie kłucia i rzadko uogólnione zapalenie skóry. Reakcje alergiczne są najczęściej spowodowane antrachinonami, takimi jak aloina i barbaloina”.

Ponownie, nie jest to częste, ale reakcja nie jest też niemożliwa. Oczywiście, jeśli używasz komercyjnego żelu ze sztucznymi substancjami zapachowymi lub drażniącymi konserwantami, te dodatki również mogą wywołać reakcję. Powinniśmy też ostrzec przed piciem soku lub spożywaniem żelu – chociaż stosowanie aloesu miejscowo jest uważane za bezpieczne, istnieje wiele obaw związanych z przyjmowaniem go wewnętrznie.

Wnioski aloesowe!

„Pomimo pojawienia się wielu nowych składników botanicznych w pielęgnacji skóry, aloes jest stosowany od wieków i ma udowodnione korzyści dla skóry” – wyjaśnia Zeichner.

Innymi słowy, choć może nie jest to najnowszy, najmodniejszy składnik do pielęgnacji skóry na rynku, aloes jest sprawdzony i godny zaufania, a jego zalety są poparte licznymi badaniami.

Dodaj komentarz

Spis treści