Jak dbać o aloes w domu?

Napisane przez: Pasjonat domowych upraw

Świat Sadzonek » Artykuły o roślinach » Jak dbać o aloes w domu?

Ludzie uprawiają rośliny Aloesu (Aloe barbadensis) dosłownie od tysięcy lat. Jest to jedna z najczęściej stosowanych roślin leczniczych na naszej planecie. Jeśli zastanawiasz się: „Jak mogę wyhodować roślinę aloesu?”, jesteś tutaj, aby się dowiedzieć, że pielęgnacja aloesu w Twoim domu jest łatwa.

Aloes jest łatwym, atrakcyjnym sukulentem, który jest doskonałym towarzyszem w pomieszczeniach.
Rośliny aloesu są również przydatne, ponieważ sok z ich liści można stosować miejscowo do łagodzenia bólu spowodowanego zadrapaniami i oparzeniami, a dodatkowo aloes ma niesamowite właściwości i zalety! Stosowanie aloesu na włosy potrafi nieopisanie poprawić ich kondycję i wygląd!

Uwaga: Żel z liści aloesu można stosować miejscowo, ale nie powinien być spożywany przez ludzi ani zwierzęta. Może powodować nieprzyjemne objawy, takie jak nudności lub niestrawność, a nawet może być toksyczny w większych ilościach.

Oto jak uprawiać i pielęgnować rośliny aloesu w swoim domu!

Jak wyhodować aloes w domu?

Pierwszym krokiem w pielęgnacji roślin aloesu jest uświadomienie sobie, że ta roślina jest z rodziny sukulentów. Podobnie jak kaktusy, sukulenty najlepiej radzą sobie w suchych warunkach. Uprawiając aloes, należy sadzić je w glebie doniczkowej dla kaktusów lub zwykłej glebie doniczkowej, która została wzbogacona dodatkowym perlitem lub piaskiem budowlanym.

Przed zasadzeniem

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni typ pojemnika na Twojego sukulenta. Zaleca się doniczkę z terakoty lub podobnego porowatego materiału, ponieważ pozwala ona na dokładne wyschnięcie gleby między podlewaniami, a także będzie wystarczająco ciężka, aby zapobiec przewróceniu się rośliny. Można również użyć plastikowego lub oszklonego naczynia, chociaż będą one zbierać więcej wilgoci.

Wybierając pojemnik, pamiętaj, aby wybrać taki, który ma co najmniej jeden otwór drenażowy w dnie. Jest to kluczowe, ponieważ otwór pozwoli na wypłynięcie nadmiaru wody.

Rośliny aloesu są odporne, ale brak odpowiedniego drenażu może powodować gnicie i więdnięcie, co jest najczęstszą przyczyną śmierci tej rośliny.

Wybierz pojemnik, który jest mniej więcej tak szeroki, jak głęboki. Jeśli twoja roślina aloesu ma łodygę, wybierz pojemnik, który jest wystarczająco głęboki, abyś mógł posadzić całą łodygę pod glebą.

Rośliny aloesu nie tolerują stojącej wody. Jedną z ważnych rzeczy w pielęgnacji roślin doniczkowych aloesu jest odpowiednie oświetlenie. Te rośliny potrzebują jasnego światła, dlatego najlepiej radzą sobie w oknach wychodzących na południe lub zachód.

Jeśli złapiesz doniczkowego bakcyla, postaw na inne rośliny, które poza ciekawą, łatwą uprawą i wyglądem, są również użyteczne! Sprawdź, w jak łatwy sposób możesz zacząć uprawiać rodzaju zioła w mieszkaniu!

Jak dbać o aloes?

Innym ważnym aspektem uprawy aloesu jest prawidłowe podlewanie rośliny. Gleba rośliny aloesu powinna całkowicie wyschnąć przed podlaniem. Kiedy aloes jest podlewany, gleba powinna być dokładnie zmoczona, ale woda powinna swobodnie spływać z gleby.

Najczęstszą przyczyną gnicia rośliny aloesu jest to, że właściciele zbyt często podlewają lub nie pozwalają wodzie spłynąć. Nie popełniaj tego błędu podczas pielęgnacji sukulentów! Zapamiętaj tę przyczynę upadku sukulentów, ponieważ nie ogranicza się ona tylko do aloesów i kaktusów! Nawet łatwe rośliny, np. podczas domowego uprawiania bazylii, czy podobnych ziół, ryzyko gnicia i obumierania korzeni oraz liści zawsze idzie w parze z nadmiernym podlewaniem!

Możesz nawozić aloes, ale generalnie nie ma takiej konieczności. Jeśli zdecydujesz się dodać nawożenie do części swojej rutyny pielęgnacji aloesu, należy go nawozić raz w roku na wiosnę. Możesz użyć nawozu o dużej zawartości fosforu na bazie wody w połowicznej dawce, którą zaleca producent.

Domowa uprawa aloesu jest nie tylko łatwa, ale może również zapewnić Twojej rodzinie roślinę, która może pomóc w leczeniu drobnych oparzeń i wysypek. Teraz, gdy wiesz trochę więcej o tym, jak dbać o roślinę aloesu, nigdy nie będziesz bez tej uroczej i pomocnej rośliny!

Dodaj komentarz

Spis treści