Jak dbać o sadzonki pomidorów? 5 porad i 5 wskazówek

Napisane przez: Pasjonat domowych upraw

Świat Sadzonek » Artykuły o roślinach » Jak dbać o sadzonki pomidorów? 5 porad i 5 wskazówek

Sadzonki pomidorów są popularnym wyborem dla wielu ogrodników domowych, ale ich uprawa może być trudna. Aby uzyskać udane zbiory sadzonek pomidorów, ważne jest przestrzeganie odpowiednich technik pielęgnacji. W tym artykule przedstawimy pięć podstawowych wskazówek dotyczących uprawy zdrowych sadzonek pomidorów, a także dodatkowy rozdział o typowych błędach, których należy unikać.

5 najważniejszych wskazówek dotyczących uprawy zdrowych sadzonek pomidorów

Wskazówka 1: Wybierz odpowiednią glebę

Pierwszym krokiem w opiece nad sadzonkami pomidorów jest wybór odpowiedniej gleby. Sadzonki pomidorów rozwijają się w dobrze przepuszczalnej, bogatej w składniki odżywcze glebie. Dobrym rozwiązaniem jest mieszanka mchu torfowego, wermikulitu i perlitu. Dodatkowo ważne jest, aby gleba miała pH pomiędzy 6,0 a 7,0.

Do określenia poziomu pH gleby można użyć łatwo-dostępnych zestawów do pomiaru kwasowości ziemii.
Z naszego doświadczenia polecamy unikać tanich, „chińskich” produktów do pomiarów, mogą one przekłamywać dane. Fałszywe dane prowadzą do nieodpowiedniego dostosowywania kwasowości ziemii, co niestety bezpośrednio wpłynie na zdrowie i efektywność twoich roślin i ziół.

Rekomendujemy sprawdzenie ofert sklepów uprawowych oraz drobny research opinii na temat poszczególnych produktów, ale jednym z lepszych wyborów łączących rzetelność i niski koszt są paskowe testy pH.
Jeśli planujesz ilościowo większą uprawę, polecamy produkty wielokrotnego użytku z wyższej półki, które możemy kalibrować, otrzymując wysoką dokładność pomiaru kwasowości.

Każdy wybór sprzętu to inwestycja we wszystkie rośliny, jakie hodujemy, więc starajmy się im zapewnić jak najlepsze warunki, a na pewno nam się odwdzięczą w smaku, zapachu, czy wielkości plonu!

Wskazówka 2: Zapewnij odpowiednie oświetlenie

Sadzonki pomidorów potrzebują dużo światła, aby rosły silne i zdrowe. Idealnym miejscem jest południowy parapet lub lampa do uprawy. Jeśli używasz lampy, upewnij się, że znajduje się ona około 5-8 cm nad sadzonkami.

Jednak bądź tutaj ostrożny! Zbyt długa ekspozycja na mocne, sztuczne światło może powodować karłowatość w roślinach. Rośliny zawsze rosną w kierunku światła, pragnąc go więcej i więcej, ale za niskie/za mocne światło może je popalić oraz zatrzymać wzrost.
Sadzonki powinny otrzymywać co najmniej 14 godzin światła dziennie.

Sprawdź krótki i rzeczowy film tłumaczący, w jaki sposób wyhodować swoje pomidorowe krzaki z nasion świeżo pozyskanych z owoców pomidora! Odpal film poniżej.

Wskazówka 3: Utrzymuj odpowiednią temperaturę i wilgotność

Sadzonki pomidorów rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Utrzymuj temperaturę pomiędzy 21-27 stopni Celcjusza i wilgotność powyżej 50%. Nawilżacz lub taca z wodą w pobliżu sadzonek może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności.

Pamiętaj, że wiele porad odnosi się nie tylko do uprawy pomidora, a do wielu roślin naturalnie rosnących w naszym klimacie. Możesz wystartować z szerszą uprawą w stylu Pizza, co po prostu jest naszym określeniem na hodowanie własnych pomidorów i jednoczesną domową uprawę ziół (np. uprawianie bazylii w doniczce, czy oregano i rozmarynu). Tworzenie sosów, czy całych dań z wykorzystaniem owoców własnej uprawy jest nieporównywalnie satysfakcjonujące, ale… przekonaj się sam!

Wskazówka 4: Nawożenie i regularne podlewanie

Sadzonki pomidorów należy nawozić co dwa tygodnie zbilansowanym nawozem. Ponadto ważne jest, aby gleba była stale wilgotna, ale nie zalana wodą. Przed ponownym podlewaniem pozwól, aby wierzchnia warstwa gleby wyschła.

Jeśli planujesz uprawę innych roślin owocujących, zobacz nasze porady organicznego nawożenia ostrych papryk i przekonaj się, że można znaleźć wiele wspólnych cech przy zupełnie różnych rodzajach roślin!

Wskazówka 5: Ostrożne przesadzanie i monitorowanie pod kątem szkodników i chorób

Gdy sadzonki mają co najmniej dwa zestawy prawdziwych liści, są gotowe do przesadzenia. Ostrożnie przesadź sadzonki do osobnych doniczek lub do ogrodu, pamiętając o zachowaniu tego samego poziomu gleby i wilgotności. Ważne jest też monitorowanie obecności szkodników i chorób, takich jak mszyce czy zaraza, i podejmowanie działań w razie potrzeby.

Pomidory na różnych etapach dojrzewania rosnące na krzaku
Piękne i zdrowe pomidory na różnych etapach dojrzałości

Bonusowe porady: Najczęstsze błędy, których należy unikać podczas uprawy sadzonek pomidora

Zaniedbanie pielęgnacji roślin może mieć ogromny wpływ na ostateczny plon. Bez odpowiedniego nawożenia, podlewania i zwalczania szkodników rośliny mogą być zestresowane i produkować mniej owoców lub warzyw. Regularna pielęgnacja, trening roślin i zwracanie uwagi na ich potrzeby jest kluczowe dla uzyskania optymalnych plonów i – w tym przypadku – zerwania pięknych, czerwonych i przepysznych pomidorów.

Infografika pokazująca wszystkie etapy rozwoju rośliny pomidora wraz z osią czasu jego wzrostu
Infografika, która może być pomocna przy planowaniu wysiewu i zbiorów.

Jeśli uda Ci się uniknąć krytycznych błędów uprawowych to za kilka miesięcy zapraszamy na naszą sekcję przepisów, a znajdziesz tam wiele pomysłów na wykorzystanie zerwanych pomidorów!

Błąd 1: Zbyt głęboki siew nasion

Nasiona pomidora są małe, a nawet bardzo małe, porównując do nasion innych roślin, przez co łatwo jest je wysiać zbyt głęboko w glebie. Może to spowodować, że siewka nie będzie miała wystarczająco dużo energii, aby dotrzeć do powierzchni i ostatecznie nie wykiełkuje.

Dodatkowo, gdy nasiona zostaną zasadzone zbyt głęboko, będą zacienione przez glebę i nie otrzymają wystarczającej ilości światła do wzrostu. Może to doprowadzić do powstania słabych i wrzecionowatych sadzonek, które nie dadzą dobrych plonów.

Błąd 2: Przepełnienie sadzonek

Gdy sadzonki pomidora są nadmiernie zagęszczone, nie mają wystarczająco dużo miejsca do wzrostu i rozwoju. Może to prowadzić do konkurencji o zasoby takie jak światło i woda, co może spowodować zahamowanie wzrostu sadzonek.

Czerwone pomidorki koktajlowe leżące na stole moment po zbiorach
Efekty świadomej uprawy – zdrowe, czerwone i przepyszne pomidory

Przepełnienie może też stworzyć idealne warunki do rozwoju szkodników i chorób, ponieważ sadzonki będą znajdować się blisko siebie, co ułatwi rozprzestrzenianie się szkodników i chorób.

Błąd 3: Zaniedbanie hartowania sadzonek

Hartowanie to proces polegający na stopniowym wystawianiu sadzonek na działanie warunków zewnętrznych przed przesadzeniem ich do ogrodu. Dzięki temu siewki mogą się zaaklimatyzować do zmian temperatury i światła, co pomoże im przetrwać okres przejściowy.

Zaniedbanie hartowania sadzonek może spowodować, że będą one zszokowane zmianą warunków, co może zahamować ich wzrost i zmniejszyć plony.


Pamiętajmy, że globalne zmiany klimatyczne bezpośrednio wpływają nie tylko na nasze zdrowie psychiczne, ale też potrafią zaskoczyć nasze ogrody. Długie okresy susz lub przeciwnie – ogromna ilość opadów, czy krótsze w praktyce pory roku są czynnikiem pejoratywnym dla roślin wrażliwych na pogodę – nie bagatelizuj hartowania swoich sadzonek!

Błąd 4: Brak monitorowania szkodników i chorób

Sadzonki pomidora są podatne na wiele szkodników i chorób, w tym na rogacza sosnowca, mszyce i mączniaka. Te szkodniki i choroby mogą szybko opanować uprawę sadzonek pomidora, jeśli nie będą monitorowane i szybko zwalczane.

Regularnie sprawdzaj, czy nie ma oznak obecności szkodników lub chorób i podejmuj odpowiednie działania, takie jak ręczne usuwanie szkodników lub stosowanie pestycydów.

Błąd 5: Nie zwracanie uwagi na poziom pH gleby

Poziom pH gleby może mieć duży wpływ na wzrost i zdrowie sadzonek pomidorów.

Zbyt wysoki lub zbyt niski poziom pH może spowodować niedobór składników odżywczych i utrudnić sadzonkom wchłanianie substancji odżywczych potrzebnych do wzrostu. Sprawdź poziom pH swojej gleby i dostosuj go w razie potrzeby, aby zapewnić optymalny wzrost.

Zakres pH 6,0-6,8 jest idealny dla wzrostu sadzonek pomidorów.

Podsumowanie pomidorowych wskazówek i odpowiedzi na pytania początkujących ogrodników

Teraz jesteś już świadomy najpopularniejszych błędów i wskazówek uprawowych, więc chwytaj paczkę nasion pomidora, wysiewaj i z radością obserwuj ich wzrost!

Stosując się do powyższych wskazówek i unikając tych powszechnych błędów, możesz mieć pewność, że twoje sadzonki pomidorów wyrosną na silne, zdrowe rośliny. Przy odrobinie troski i uwagi możesz w krótkim czasie cieszyć się obfitymi zbiorami pomidorów.

Jak długo trwa uprawa pomidorów od nasion?

Infografika pokazująca wszystkie etapy rozwoju rośliny pomidora wraz z osią czasu jego wzrostu

Wstępna uprawa sadzonek pomidorów trwa około 1,5 do 2 miesięcy, dlatego należy odpowiednio wcześnie rozpocząć wysiew.

Jeśli zamierzasz sadzić pomidory w szklarni lub w foliówce, wysiewa się je w pierwszej połowie marca.

Jeśli planujesz uprawę pomidorów na rabatach, wystarczy, że wysiejesz nasiona pod koniec marca. Ważne jest wtedy regularne podlewanie, a rośliny powinny mieć także wystarczająco dużo ciepła, aby szybko wykiełkować.

Czym jest pikowanie pomidorów?

Gdy z nasion wyrosną małe roślinki z pierwszymi prawdziwymi liśćmi, nadszedł czas na pikowanie, czyli transfer sadzonek do większych pojemników.

Młode pomidory są ostrożnie wyjmowane z podłoża do wysiewu i przenoszone do osobnych doniczek, sadzarek lub nawet skrzynek, gdzie będą miały wystarczająco dużo miejsca.

Zanim przeniesiesz sadzonki na miejsce docelowe, powinny one mieć silną łodygę, głęboko zielone liście i dobrze rozwinięty system korzeniowy.

Jak wygląda przykładowy proces uprawy pomidora na zewnątrz krok po kroku?

Krok 1: Wybierz miejsce do uprawy i zmierz przestrzeń.
Krok 2: Zbierz wszystkie materiały.
Krok 3: Zdecyduj się na odmianę nasion pomidora lub rozpocznij proces klonowania już dorosłej rośliny.
Krok 4: Rozłóż kartony dla zminimalizowania szansy na rozrost chwastów.
Krok 5: Rozłóż bloczki betonowe lub inne stabilne i wytrzymałe materiały jako granica miejsca uprawy
Krok 6: Wsyp ziemię bezpośrednio na rozłożone kartony.
Krok 7: Zasadź nasiona w odległości 10-12cm od siebie.
Krok 8: Przykryj nasiona ziemią.
Krok 9: Podlewaj, aż gleba będzie równomiernie wilgotna.
Krok 10: Sprawdzaj codziennie, czy gleba jest wilgotna.
Krok 11: Dobierz odpowiednie nawozy i zadbaj o nieprzenawożenie pomidorów.
Krok 12: Podlewaj pomidory co 14 dni lub według ich zapotrzebowania.
Krok 13: Skrupulatnie dbaj, trenuj i zapobiegaj instektom oraz chorobom przez następne miesiące.
Krok 14: Uśmiechnij się i zerwij dojrzałe pomidory!
Wskazówka 1: Podlewaj rośliny tylko wieczorem.
Wskazówka 2: Gdy roślina jest dorosła, staraj się obcinać liście najniższego rzędu.

Dodaj komentarz

Spis treści