Jak uratować przelany, gnijący aloes?

Napisane przez: Pasjonat domowych upraw

Świat Sadzonek » Artykuły o roślinach » Jak uratować przelany, gnijący aloes?

Aloes jest popularną rośliną doniczkową, która ma długie, smukłe, soczyste liście, często z miękkimi zębami. Każdy pulchny liść jest wypełniony żelową substancją, którą można zobaczyć w płynie do opalania. Podobnie jak większość sukulentów, Aloes nie jest zbyt trudny w uprawie, jeśli spełnisz kilka wymaganych warunków.

Po pierwsze, aloes potrzebuje bardzo dobrze przepuszczalnej gleby i należy go sadzić w doniczce z otworami drenażowymi, aby korzenie nigdy nie siedziały w wodzie. A ponieważ aloes woli suche środowisko – podobnie jak inne sukulenty, które gromadzą wodę, pamiętaj o oszczędnym podlewaniu rośliny.

Jeśli zobaczysz, że długie liście zaczynają opadać i stają się papkowate, możesz założyć, że przesadziłeś z podlewaniem. Dobra wiadomość jest taka, że ​​nadal możesz uratować swoją roślinę i zaraz się dowiesz w jaki sposób!.

Kiedy aloes może zacząć gnić i obumierać?

Kiedy roślina aloesu jest nadmiernie podlewana, na liściach pojawiają się tak zwane nasiąknięte wodą plamy, które wyglądają na mokre i miękkie. To prawie tak, jakby cały liść został nasycony wodą, a następnie zamienia się w papkę. Ostatecznie cała roślina umiera.

Czasami warto spróbować wyhodować zdrowe rośliny w wielu doniczkach jednocześnie, dzięki czemu oszczędzisz sobie rozczarowania, gdy Twój jedyny aloes nie przetrwa próby (nadmiernej) wody.

Jak ratować przelany i gnijący aloes - infografika dla początkujących ogrodników

Brak drenażu w sukulentach jest śmiertelny

Twoja roślina może również zostać podmokła, gdy w doniczce nie ma otworu drenażowego. Dodanie warstwy kamyków na dnie garnka, choć często oferowane jako proste rozwiązanie, w rzeczywistości pogłębia problem.

Kobieta przesadza aloes, mając wszystkie przydatne akcesoria, jak łopatka do ziemii, czy spryskiwacz ręczny
Zawsze dbaj o czystość i względną sterylność podczas przesadzania kwiatów i ekspozycji ich korzeni.

Gdy wilgoć przemieszcza się w dół przez glebę, tworzy zwierciadło wody osadzone na kamieniach. Dopiero gdy gleba powyżej nasyci się, woda spłynie w dół do kamyków. Oznacza to, że korzenie twojego aloesu są stale nasycone. Kiedy wszystkie przestrzenie powietrzne między cząsteczkami gleby zostaną wypełnione wodą, korzenie rośliny obumrą z powodu braku tlenu (tak, korzenie muszą „oddychać”).

Jak uratować gnijący aloes?

Ratowanie przelanego aloesu krok po kroku

 1. Wyciągnij aloes z doniczki

  Aloes jest sukulentem, co oznacza, że gromadzi w sobie wodę, więc nie bój się pozostawić wyciągnięty aloes do wyschnięcia na jeden/dwa dni.

 2. Delikatnie usuń martwe lub schorowane liście i korzenie

  Pozostawienie schorowanych lub całkowicie martwych części rośliny może spowodować duży problem z pleśnią lub spowodować obumieranie zdrowych liści aloesu.

 3. (Opcjonalnie) Ostrożnie oddziel nowe odnogi i listki aloesu

  Każde nowe szczenię aloesu jest potencjalnie nową rośliną. Spróbuj wsadzić młode elementy do nowych doniczek i BOOM! Właśnie rozmnożyłeś swój aloes!

 4. Wsadź osuszony aloes do doniczki ze świeżym podłożem

 5. Zapewnij aloesowi jasne i pośrednie światło

 6. Dbaj o ostrożne podlewanie, aby Twój aloes nie był narażony na gnicie i przelanie

Szczegółowe omówienie etapów i możliwości ratowania przelanych, gnijących aloesów

Możesz uratować podmokłą roślinę, jeśli ją wykopiesz/wyciągniesz z obecnej, przelanej gleby i pozostawisz do wyschnięcia na dzień lub dwa. Delikatnie usuń wszystkie liście i korzenie, które wydają się martwe lub papkowate. Może to być również dobry moment na podzielenie rośliny, jeśli ma kilka odgałęzień zwanych szczeniętami wyrastającymi z podstawy.

Młodsze rośliny o płytszych korzeniach mogą nadal być dość zdrowe, więc można je przenieść do nowych pojemników w świeżej ziemi doniczkowej. Gdy kula korzeniowa głównej rośliny wyschnie, odkurz podstawę rośliny proszkiem ukorzeniającym i przesadź ją ponownie do doniczki z otworem drenażowym.

Daj aloesowi jasne, ale pośrednie światło i trzymaj je po suchej stronie. Może to zająć kilka tygodni, ale powinieneś zacząć widzieć nowe, zdrowe liście, które zaczynają wyrastać ze środka rośliny.

Młody i zdrowy aloes w miejscu zacienionym ze światłem pośrednim - wzorowe usytuowanie tej rośliny w mieszkaniu
Zdrowy aloes w miejscu z pośrednim oświetleniem.

Jeśli chcesz użyć pięknej donicy, która nie ma otworu drenażowego, wywierć otwór do drenażu lub użyj jej jako dekoracyjnej doniczki zewnętrznej, w której umieścisz mniejszy, zwykły plastikowy pojemnik (nazywa się to cachepot). Podnieś doniczkę wewnętrzną na pół centymetra żwiru grochowego lub innych małych kamieni, aby dno nie było nadmiernej wilgoci, która wypływa po podlaniu.

Jeśli udało Ci się uratować przelany lub gnijący aloes to pamiętaj, że każda minuta poświęcona na jego pielęgnacje jest tego warta! Ten sukulent jest wspaniałą rośliną – przekonaj się i przeczytaj 9 różnych zalet stosowania aloesu na włosy, twarz i skórę!

Usuwanie aloesu doniczki po przelaniu

Przechyl doniczkę do góry nogami, lekko stukając w dolną stronę, aby pozwolić aloesowi i całej bryle korzeni w glebie poluzować się względem doniczki, nie powodując roślinie fizycznej szkody. Zbadaj korzenie na wszelkie oznaki gnicia korzeni. Jeśli nie ma żadnych gnijących korzeni, przejdź do kroku 4 poniżej.

Jeśli masz problemy z wyciągnięciem aloesu, przesuń kielnią lub linijką wokół krawędzi doniczki i spróbuj wypchnąć roślinę z gleby. W ostateczności, jeśli wszystko inne zawiedzie, połam doniczkę, aby usunąć chory sukulent.

Odcinanie martwych korzeni

Odetnij martwe, zgniłe części systemu korzeniowego aloesu, aby zostawić jedynie zdrowy system korzeniowy.

Aby to zrobić, użyj zdezynfekowanej pary nożyczek. Korzenie wymagające odcięcia powinny być łatwe do zidentyfikowania, ponieważ gnijące korzenie zazwyczaj są czarne i mięsiste.

Jeśli uszkodzenie korzeni jest poważne, być może trzeba będzie odciąć niektóre z liści aloesu. Ten drastyczny zabieg zmniejsza presję na zredukownym systemie korzeniowym, aby umożliwiać skuteczne wspieranie rośliny i wydajną dystrybucję mineralnych i organicznych składników odżywczych.

Ostrożnie: Podczas pracy z liśćmi aloesu należy nosić rękawiczki ochronne, ponieważ sok wytwarzany przez jego liście może drażniący dla skóry. Oczywiście odpowiednio przygotowany może zmienić się w naturalny składnik do domowych kosmetyków, jednak podczas procesu przesadzania i przycinania warto mieć założone rękawiczki.

Korzystanie ze środka grzybobójczego bezpośrednio na korzenie

Przepłucz pozostałe korzenie 3% roztworem nadtlenku wodoru, aby pozbyć się infekcji grzybiczej. Użyj tego samego roztworu do oczyszczenia doniczki, w którą przesadzisz sukulenta.

Jest to środek ostrożności, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby grzybowej i dalszego zabijania aloesu, gdy umieścisz ją w nowej mieszance doniczkowej.

Wybór odpowiedniej doniczki

Wybierz sporych rozmiarów doniczkę, która odpowiednio pomieści system korzeniowy aloesu podczas regeneracji. Polecane są szerokie, przypominające miskę doniczki, zamiast głębokiej i wąskiej donicy w kształcie wazonu. Korzenie aloesu rosną bocznie i wraz ze wzrostem rośliny stają się cięższe. Może to powodować przewracanie się węższych pojemników.

Dodatkowo upewnij się, że na dolnej stronie doniczki znajduje się wystarczająca ilość otworów, aby umożliwić optymalny drenaż. Pamiętaj, że słaby drenaż jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do nadmiernego podlewania aloesu.

Przygotowywanie świeżej mieszanki ziemi

Wybierz mieszankę ziemi doniczkowej, która jest dobra dla sukulentów. Mieszanki te są nasycone piaskiem dla lepszego drenażu, co zmniejsza szanse na nadmierne podlewanie roślin aloesu.

Sucha gleba torfowa na dłoni ogrodnika
Sucha gleba, która będzie fundamentem nowych mieszanek

Możesz zrobić własną mieszankę ziemi dla sukulentów, mieszając równą ilość ziemi z grubym piaskiem i żwirem. Unikaj używania drobnego piasku, ponieważ ma tendencję do utrzymywania wilgoci dłużej, powodując drenaż i problemy z wodą.

Przesadzanie aloesu

Wypełnij doniczkę do połowy mieszanką gleby przeznaczoną dla sukulentów i przesadź aloes, aby uchronić go przed nadmiernym podlewaniem i gniciem korzeni. Przykryj cały system korzeniowy mieszanką gleby. Pozwól roślinie na kilka dni na dostosowanie się i odrodzenie poprzez samonaprawę, zanim ją podlejesz.

Uwaga: Przed przesadzeniem usuń większość starej ziemi zbitej w bryłę korzeniową aloesu. Można to zrobić za pomocą widelca, patyczków lub po prostu potrząsając bryłą korzeniową.

O co możesz zapytać w kwestii przelewania aloesu:

Jak często podlewać aloes?

Aby upewnić się, że roślina nie jest nadmiernie podlewana, pozwól górnej jednej trzeciej gleby doniczkowej wyschnąć między podlewaniami. Na przykład, jeśli roślina jest trzymana w 15-centymetrowej glebie doniczkowej, pozwól górnym 5 centymetrom wyschnąć przed ponownym podlaniem. W pewnym momencie zauważysz, jak Twoja aloesowa intuicja zacznie Ci podpowiadać i przestaniesz się stresować przelaniem!

Jaka ziemia do uprawy aloesu?

Rośliny aloesu są sukulentami, więc używaj dobrze przepuszczalnej mieszanki ogrodniczej, takiej jak ta przeznaczona dla kaktusów i sukulentów. Nie używaj ziemi ogrodniczej. Dobra mieszanka powinna zawierać perlit, kamień lawowy, kawałki kory lub wszystkie trzy.

Dodaj komentarz

Spis treści