Uprawa ziół w mieszkaniu – Zacznij z tym poradnikiem!

Napisane przez: Pasjonat domowych upraw

Świat Sadzonek » Artykuły o roślinach » Uprawa ziół w mieszkaniu – Zacznij z tym poradnikiem!

Czy nie byłoby dobrym pomysłem hodowanie w domu różnych aromatycznych ziół? Jest wiele korzyści, które możemy uzyskać z naszych roślin, oprócz tego, że zapewnią aromat i smak naszym potrawom! Możemy je wykorzystać jako domowe lekarstwa na wiele dolegliwości, ale bądź spokojny – nawet jeśli udało Ci się uciec od chorób i bakterii, zioła wyhodowane w doniczkach ożywią i nadadzą aromat w całym mieszkaniu i na pewno wzbudzą zainteresowanie i zachwyt wśród wielu naszych gości!

Jeśli planujesz uprawiać zioła w namiocie uprawowym, zainteresujesz się poradnikiem uprawy ziół pod lampami LED w mieszkaniu!

Pamiętaj, że domowa uprawa rozmarynu, bazylii, majeranku, czy innych ulubionych ziół nie wymaga szerokiej wiedzy i na pewno poradzisz sobie, pamiętając podstawowe wytyczne uprawowe. Warto jednak zagłębić się we właściwości najbardziej popularnych ziół, różnych technik uprawy, czy najczęstszych błędów uprawowych. Nie dość, że staniesz się ulubieńcem wśród znajomych uprawiających aromatyczne zioła, dodatkowo będziesz w stanie wykorzystać pełen potencjał swoich upraw doniczkowych!

Zalety ziół i ich domowej uprawy

Zaletą roślin aromatycznych/ziół jest to, że są one na ogół bardzo wdzięczne! Zazwyczaj:

 • dobrze adaptują się do każdego rodzaju gleby i warunków,
 • większość nie potrzebuje dużej przestrzeni i wymaga niewielu środków na utrzymanie
 • nie jest konieczne posiadanie ogrodu czy zewnętrznego patio,
 • możemy cieszyć się tymi roślinami korzystając z podstawowych doniczek na parapecie,
 • zioła rosną stosunkowo szybko,
 • możemy eksperymentować z treningiem i przycinaniem roślin dla zwiększenia ich objętości (zostanie to opisane w oddzielnym artykule w formie step-by-step!).

Przy projektowaniu naszego „małego ogrodu aromatycznego” należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Ideałem byłoby zlokalizowanie go w pobliżu obszaru kuchni, aby mieć nasze rośliny pod ręką i mieć możliwość ucięcia paru listków w momencie, gdy potrzebujemy przyprawy do naszych przepisów. Konieczne jest, aby wziąć pod uwagę, że nie mogą być zlokalizowane bardzo blisko źródeł ciepła; Innym ważnym punktem, jeśli mamy zamiar sadzić kilka ziół w tej samej doniczce, jest wzięcie pod uwagę, że są one zgodne rośliny ze sobą .

Rośliny, które mogą rosnąć w tej samej doniczce

 • Rozmaryn, tymianek, szałwia, oregano i majeranek.
 • Pietruszka, mięta, bazylia i szczypiorek.
 • Bazylia, cząber, majeranek, szałwia i oregano

Jak zaplanować uprawę ziół i roślin aromatycznych w mieszkaniu?

Ogólnie rzecz biorąc, mamy do czynienia z dwoma głównymi planami upraw, ze względu na ilość wolnego miejsca.

Uprawa ziół w mieszkaniu, gdy masz dużo wolnej przestrzeni (i zmysł majsterkowicza!)

Kiedy masz dużą przestrzeń, wskazane jest, aby sadzić rośliny, które będą używane częściej lub te, które wymagają więcej pracy podczas uprawy.

W ramach tego typu uprawy, rośliny mogą być sadzone przez stworzenie ogrodu spiralnego około jednego metra wysokości i dwóch metrów szerokości, mając 3-4 poziomy dla doniczek w celu lepszego wykorzystania przestrzeni. W tym przypadku rośliny będą zlokalizowane zgodnie z ich cechami botanicznymi, ponieważ, na przykład, niższe poziomy będą miały cień stworzony przez poziomy nadrzędne.

Planowanie uprawy ziół bez dużej ilości miejsca, czyli podstawowa mieszkanka: Doniczka + Parapet!

Jeśli nie masz dużej przestrzeni, nie martw się, możesz również mieć swój własny aromatyczny ogród, w tym przypadku będą używane… doniczki i parapety!

Kombinacje kompatybilnych roślin mogą być również wykonane, a nawet pomyśleć nad wykorzystaniem przestrzeni i stworzenie pionowego ogrodu.

Prosty ogród pionowy w drewnianej ramie z trzema poziomami doniczek.

Kiedy już obmyślimy nasz projekt, możemy wybrać jedną z dwóch opcji, najprostszą jest zakup „gotowców” przygotowanych na rynku, w tym przypadku wystarczy mieć rośliny w jasnym miejscu i podlewać je codziennie, nie mocząc ich zbytnio.

Czy są inne możliwości na rozwój mini ogrodu w bloku?

Jeśli chcemy zdecydować się na inne, trwalsze opcje, będziemy musieli kupić aromatyczne rośliny lub nasiona, doniczki lub pojemniki, keramzyt (jeśli go nie mamy, możemy użyć kamyków lub kawałków dachówek) oraz ziemię do sadzenia.

Kroki, które należy wykonać, aby z powodzeniem posadzić nasze aromatyczne rośliny są proste:

 • Pierwszą rzeczą będzie upewnienie się, że pojemniki, których będziemy używać, mają w dnie otwory do prawidłowego odprowadzania wody.
 • Idealnie jest położyć na keramzycie jakiś kawałek materiału lub szmatki , aby ziemia nie wypłynęła razem z wodą.
 • Dodajemy trochę ziemi, następnie wprowadzamy roślinę lub nasiona i dodajemy więcej nawożonej ziemi delikatnie dociskając palcami.

Mamy już gotowe nasze rośliny, po przesadzeniu należy pamiętać o pewnej minimalnej pielęgnacji:

Większość roślin potrzebuje niewiele wody, aby przetrwać , z wyjątkiem mięty i pietruszki, które potrzebują więcej wilgoci. Jednym z aspektów, o których należy pamiętać jest to, że rośliny doniczkowe będą potrzebowały więcej wilgoci niż te posadzone w ziemi ogrodowej.

Rośliny muszą być umieszczone w dobrze oświetlonym miejscu!

Nawożenie i inne wskazówki uprawowe w mieszkaniu

Nawożenie ziemi raz w roku jest więcej niż wystarczające, nawóz nie powinien być nadużywany, ponieważ powoduje, że rośliny tracą swój charakterystyczny smak i aromat, ale spokojnie! Gdy twoje zioła i rośliny doświadczą przenawożenia lub niewystaczającego nawożenia, prawdopodobnie będziesz w stanie to zauważyć! Rośliny doniczkowe potrafią jasno komunikować, co im nie pasuje – kwestia odpowiedniej interpretacji!

Popularne rośliny doniczkowe, podobnie jak wiele innych roślin, podąża bardzo podobnymi wskazówkami, zwłaszcza w kwestii dostarczania organicznych składników odżywczych. Przekonaj się sam – przeczytaj poradnik nawożenia ostrych papryczek w zależności od stadium rozwoju!

Rzuć okiem na poniższą grafikę. Prawda, że roślina potrafi jasno zarządać brakujących pierwiastków lub przekazać, że jest ich zbyt wiele?

grafika poglądowa pomagająca zidentyfikować braki pierwiastków w roślinach domowych
(Źródło: https://thaiexoticgreenery.com/blogs/all-about-plants/type-of-deficiencies-in-ornamental-plant-house-plant)

Sprawdź porównanie nawozów mineralnych vs organicznych i dowiedz się, jak je stosować!


Jeśli rośliny są w doniczkach, ideałem byłoby wsadzanie ich do nowej, świeżej gleby od czasu do czasu i czyszczenie powierzchni z chwastów. W przypadku roślin domowych zaleca się zmianę ziemi raz lub dwa razy w roku.

Podsumowanie wskazówek i informacji z artykułu

Te wskazówki są ogólne, ale oczywiście każda zgodna roślina lub grupa roślin będzie miała specyficzne wymogi, którą możemy zbadać i nauczyć się w miarę upływu czasu – wystarczy po prostu poświęcać kilka spojrzeń raz dziennie!

Dodaj komentarz

Spis treści