5 prostych praktyk Self-Care dla zabieganych

Napisane przez: Pasjonat domowych upraw

Świat Sadzonek » O self care » 5 prostych praktyk Self-Care dla zabieganych

Self care jest niezbędne do utrzymania naszego fizycznego i psychicznego dobrostanu, zwłaszcza w dzisiejszym szybko rozwijającym się społeczeństwie. Jednak wiele praktyk self care może mieć negatywny wpływ na środowisko.

Włączenie zasad zrównoważonego rozwoju do naszych rutynowych czynności związanych z dbaniem o siebie może pomóc nam zadbać o siebie, a jednocześnie o naszą planetę. Oto pięć prostych i zrównoważonych praktyk self care, które zapracowane osoby mogą łatwo włączyć do swojego codziennego życia.

Praktyka 1 – Joga przyjazna środowisku: jak połączyć się z naturą, pozostając w dobrej formie.


Joga to świetny sposób na poprawę sprawności fizycznej i redukcję stresu, ale tradycyjne studia jogi mogą być energochłonne i często wymagają znacznego śladu węglowego do utrzymania. Zamiast tego, spróbuj ćwiczyć jogę na zewnątrz w naturze!

Nie tylko będziesz mógł połączyć się z naturą podczas treningu, ale także zmniejszysz swój ślad węglowy. Plus, praktykowanie jogi na zewnątrz może pomóc w poprawieniu równowagi i skupienia.

Praktyka 2 – Zielone sprzątanie: Jak naturalnie zadbać o swój dom i siebie.


Sprzątanie jest ważną częścią dbania o siebie, ale wiele środków czyszczących zawiera ostre chemikalia, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska.

Zamiast tego spróbuj użyć naturalnych środków czyszczących wykonanych z takich składników jak ocet, soda oczyszczona i sok z cytryny. Produkty te są nie tylko lepsze dla środowiska, ale także dla Twojego zdrowia. Plus, zaoszczędzisz pieniądze, robiąc własne produkty czyszczące w domu.

Praktyka 3 – Medytacja w zgodzie z przyrodą: Jak korzystać z pogody i natury dla Mindfulness?


Medytacja to świetny sposób na zmniejszenie stresu i poprawę koncentracji, ale może być trudno znaleźć ciche miejsce do medytacji w środowisku miejskim. Zamiast tego spróbuj medytować na zewnątrz w naturze.

Nie tylko będziesz w stanie połączyć się z naturą, ale dźwięki ptaków i inne naturalne dźwięki mogą również pomóc uśpić cię w stan medytacji. Plus, spędzanie czasu w naturze zostało wykazane, że ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Praktyka 4 – Przyjazne dla środowiska gotowanie: Jak używać całych produktów spożywczych do samoleczenia.


Gotowanie w domu to świetny sposób na zadbanie o siebie, ale wiele pokarmów, które spożywamy, nie jest uprawianych lub produkowanych w sposób zrównoważony.

Zamiast tego spróbuj używać całych pokarmów, które są uprawiane lokalnie i w sposób zrównoważony. Nie tylko zmniejszysz swój ślad węglowy, ale także będziesz jeść zdrowsze i bardziej odżywcze jedzenie. Plus, gotowanie w domu to świetny sposób na nawiązanie więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Praktyka 5 – Zrównoważona moda: Jak dbać o siebie i środowisko za pomocą swoich ubrań.


Moda jest ważną częścią self care, ale przemysł modowy jest jednym z najbardziej zanieczyszczających przemysłów na świecie!

Zamiast tego spróbuj użyć zrównoważonej mody, która jest wykonana z naturalnych włókien, takich jak bawełna, len i konopie. Nie tylko zmniejszysz swój ślad węglowy, ale także będziesz nosić ubrania, które są bardziej wygodne i oddychające. Dodatkowo, zrównoważona moda jest często tworzona przez małych, niezależnych projektantów, więc będziesz wspierać lokalne firmy.

Podsumujmy istotę self care w zgodzie z naturą!


Włączenie zrównoważonego rozwoju do naszych rutynowych zabiegów pielęgnacyjnych jest łatwym i skutecznym sposobem dbania o siebie, a jednocześnie dbania o planetę. Te pięć prostych i zrównoważonych praktyk self care – ekologiczna joga, ekologiczne sprzątanie, medytacja na łonie natury, ekologiczne gotowanie i zrównoważona moda – są łatwe do włączenia w codzienne życie i mogą pomóc zapracowanym osobom w poprawie ich fizycznego i psychicznego samopoczucia.

Pamiętaj, że to tylko 5 sugestii z dziesiątek lub nawet setek możliwych! Gdy będziesz rozważał kolejne opcje, w tym ekologiczne sposoby na pielęgnacje ciała i skóry, sprawdź jakie korzyści self care niesie ze sobą żel aloesowy!

Dbaj o siebie, o swoje ciało, o swoją psychikę i zacznij żyć z lepszą oraz pozytwyną energią!

Dodaj komentarz

Spis treści