3 przepisy na zdrowe i domowe przysmaki dla psa

Napisane przez: Pasjonat domowych upraw

Świat Sadzonek » Przepisy » 3 przepisy na zdrowe i domowe przysmaki dla psa

Tworzenie domowych przysmaków dla psów może być łatwe lub trudne, w zależności od przepisu i twojego doświadczenia w kuchni. Niektóre przepisy są bardzo proste i wymagają tylko kilku składników, podczas gdy inne mogą być bardziej złożone i wymagają więcej umiejętności i sprzętu.


Skocz od razu do przepisów!

Przepisy opisane w tym artykule są łatwe do wykonania i wymagają tylko podstawowych narzędzi kuchennych, takich jak miska do mieszania, miarki i łyżki, wałek i blacha do pieczenia. Zawierają także składniki, które są zdrowe dla psa i łatwe do znalezienia w większości sklepów, więc nie będzie potrzeby jeżdżenia po sklepach i szukania czegokolwiek – chyba, że jedyny sklep w okolicy jest budowlany, wtedy rekomendowane jest jeżdżenie i szukanie sklepów spożywczych!

Czy potrzebuję innych, niż standardowe, sprzętów kuchennych do robienia smaczków dla psa?

Niektóre przepisy mogą wymagać bardziej specjalistycznego sprzętu, takiego jak osuszacz do grzybów lub maszynka do mięsa, i mogą używać składników, które są trudniejsze do znalezienia – jak na przykład jelita cielęce. W tym przypadku, może to wymagać więcej wysiłku i czasu, aby je wykonać, ale pamiętaj:

niezależnie od przepisu, jaki zostanie wybrany – Twój czworonożny przyjaciel będzie najszczęśliwszym psem na świecie i na pewno doceni miłość włożoną w domowe i zdrowe smaczki!

Ogólnie rzecz biorąc, robienie domowych przysmaków dla psów może być zabawą i satysfakcjonującym doświadczeniem, i jest to świetny sposób, aby pokazać swojemu psu, jak bardzo ci zależy. Przy odrobinie kreatywności i kilku podstawowych narzędziach kuchennych, możesz zrobić zdrowe i pyszne smakołyki, które Twój pies pokocha.

Autorski mem pokazujący, że domowe przysmaki są lepsze dla psa, niż kupne smakołyki o wątpliwym składzie
Mem stworzony przez zrzeszoną społeczność piesków

3 przepisy na psie smaczki, które z łatwością zrobisz w domu

a) Psie przysmaczki z masłem orzechowym i płatkami owsianymi

Składniki:

  • 1 szklanka płatków owsianych
  • 1 szklanka mąki pszennej – Jeśli nie ma żadnych weterynaryjnych przeciwskazań, warto skorzystać z mąki pszennej pełnoziarnistej, która oferuje pieskom o wiele więcej istotnych wartości odżywczych!
  • 1/2 szklanki kremowego masła orzechowego
  • 1/2 szklanki wody
  • 1 jajko

Karolina w komentarzu poniżej zadała bardzo dobre pytanie: „czy na pewno mąka jest zdrowa dla psów?„, przez co dopisaliśmy bardziej szczegółową sugestię w kwestii doboru mąki do pieskowych wypieków.


Instrukcje:

  1. Rozgrzej piekarnik do 180 C.
  2. W misce do mieszania, połącz płatki owsiane, mąkę i masło orzechowe.
  3. W osobnej misce ubijemy jajko i wmieszamy wodę.
  4. Stopniowo dodawaj mokre składniki do suchych i mieszaj, aż powstanie ciasto.
  5. Rozwałkuj ciasto na grubość około 0,5cm i użyj foremki do wycinania pożądanych kształtów.
  6. Umieść smakołyki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
  7. Piec przez 20-25 minut, lub do uzyskania złotego koloru. Pozwól im ostygnąć, zanim podasz je swojemu psu.

b) Zdrowe gryzaki ze słodkich ziemniaków

Składniki:

  • 1 duży słodki ziemniak


Instrukcje:

  1. Rozgrzej piekarnik do 110 C.
  2. Pokrój słodkiego ziemniaka w cienkie, jednolite plastry.
  3. Umieść plastry na blasze do pieczenia wyłożonej papierem pergaminowym.
  4. Piec przez 2-3 godziny, lub do momentu, gdy plastry będą suche i kruche. Przewróć je w połowie pieczenia.
  5. Pozwól plasterkom ostygnąć przed podaniem ich psu.

c) Przysmaki z kurczaka i ryżu

Składniki:

  • 1 szklanka gotowanego, rozdrobnionego kurczaka
  • 1 szklanka gotowanego brązowego ryżu
  • 1 jajko
  • 1/4 szklanki pietruszki (posiekanej)

Niezależnie od ilości, warto utrzymać te same proporcje kurczaka i brązowego ryżu. Oczywiście jajko, pietruszka lub inne rośliny aromatyczne/zioła zależnie od upodobań Twojego pieska – również należy skalować dla idealnej konsystencji.


Instrukcje:

  1. Rozgrzej piekarnik do 180C.
  2. W misce połącz kurczaka, ryż, jajko i pietruszkę (lub inne zioła).
  3. Zroluj masę w małe kulki i lekko je spłaszcz.
  4. Umieść surowe przysmaczki na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
  5. Piec przez 20-25 minut, lub do uzyskania złotego koloru. Pozwól im ostygnąć, zanim podasz je swojemu psu.


Pamiętaj, aby zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii przed podaniem psu jakiejkolwiek nowej karmy, czy przysmaczków , które są teoretycznie zdrowe dla psa, zwłaszcza jeśli ma on jakieś ograniczenia dietetyczne lub indywidualne warunki oraz potrzeby zdrowotne.
Wszystkie przepisy, opinie, czy sugestie powinny być ocenione według własnego myślenia krytycznego, wymagań psa, obecności alergii/nadwrażliwości.

Zawsze bądź świadomym właścicielem i nie narażaj go na zagrożenia!

Jakie są zalety domowego robienia przysmaków dla psa?

Oto kilka zalet domowych przysmaków dla psów w porównaniu z tymi kupionymi w sklepie:

  • Kontrola nad składnikami: Kiedy robisz własne przysmaki dla psów, masz pełną kontrolę nad tym, jakich składników używasz dzięki czemu masz pewność, że smaczek jest zdrowy dla twojego pupila!. Możesz wybrać wysokiej jakości, zdrowe składniki, które są bezpieczne dla Twojego psa i unikać składników, które mogą być szkodliwe. Jest to szczególnie ważne dla psów z alergiami pokarmowymi lub wrażliwością.
  • Świeżość: Domowe przysmaki dla psów są zazwyczaj wytwarzane w małych partiach, co oznacza, że są świeższe niż przysmaki kupione w sklepie, które mogły leżeć na półce przez tygodnie lub miesiące. Świeże przysmaki są bardziej atrakcyjne dla psa i mniej prawdopodobne, że zawierają bakterie.
  • Oszczędność: Domowe przysmaki dla psów mogą być tańsze niż te kupione w sklepie, zwłaszcza jeśli kupujesz składniki hurtowo. To świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, a jednocześnie zapewnienie psu zdrowych smakołyków.
  • Dostosowanie do indywidualnych potrzeb: Domowe przysmaki dla psów pozwalają na tworzenie unikalnych i specyficznych przysmaków, które odpowiadają preferencjom i potrzebom żywieniowym Twojego psa. Możesz przygotować je w różnych kształtach, rozmiarach i smakach.
  • Zacieśnianie więzi: „Wspólne” robienie smakołyków z psem może być świetnym sposobem na zacieśnienie więzi. To także świetna okazja, żeby spędzić czas ze swoim futrzanym przyjacielem i pokazać mu, jak bardzo ci na nim zależy.

Często zadawane pytania

Jak przechowywać domowe psie smaczki?

Przysmaki dla psów zawierające mięso/rybę lub bulion na bazie mięsa powinny być przechowywane w lodówce, gdy tylko ostygną, całkowicie. Użyj hermetycznego pojemnika, a będą dobre przez około pięć dni.

Im bardziej suchy i chrupiący przysmak, tym lepiej i dłużej będzie mógł być przechowywany i tym dłużej pozostanie świeży.

W przypadku większości przepisów na psie smakołyki możesz zwiększyć ich chrupkość, susząc je nieco bardziej pod koniec zalecanego czasu pieczenia.

Jak przedłużyć termin przydatności domowych przysmaczków?

Usunięcie wilgoci z psich przysmaków i ich mocniejsze wysuszenie poprzez wydłużenie czasu pieczenia (należy w tym przypadku zmniejszyć temperaturę pieczenia w celu uniknięcia spalenia) lub suszenie po upieczeniu może pomóc przedłużyć okres przydatności do spożycia. Może też sprawić, że smakołyk będzie bardziej chrupiący.

Ile przysmaków dziennie mogę dawać psu?

Nie ma reguły, jak często możesz je podawać, o ile ograniczysz smakołyki do 10% dziennej dawki kalorii. Niektórzy właściciele decydują się na podawanie jednego dużego przysmaka – na przykład kości z szynką parmeńską – każdego dnia. Inni podają garść drobnnych smaczków (20 lub 30 kawałków) w ciągu dnia, po jednym lub dwa na raz. Czasami warto, żeby piesek „pościł”, zwłaszcza gdy zauważysz zmiany w stolcu lub pies stracił apetyt.

Jakie są najlepsze – kupne – naturalne smakołyki dla czworonogów?

Mimo, że rekomendujemy pieczenie domowych przysmaków dla piesków, czasami jest to niewykonalne, więc warto uzupełnić psią spiżarnie w sklepie. Co najlepiej kupić?

  • Suszone penisy wołowe,
  • kawałki suszonego mięsa,
  • naturalne kości szynkowe, np. wieprzowe,
  • suszone żwacze wołowe,
  • suszone i sproszkowane żwacze wołowe (wspaniała „posypka” do mokrej karmy!),
  • suszone płuca wołowe,
  • mięso liofilizowane.

2 komentarze do “3 przepisy na zdrowe i domowe przysmaki dla psa”

    • Cześć Karolina! Dzięki, że wpadłaś na SwiatSadzonek.pl – ogromnie to doceniamy!

      Bardzo dobre pytanie, na które nie ma do końca jednoznacznej odpowiedzi z prostego powodu – rodzajów mąk, podobnie jak alergicznych, czy zdrowotnych zaburzeń u piesków jest MASA, mówiąc kolokwialnie.

      Kwestia doboru mąki zależy m.in. od wspomnianych wyżej preferencji zwierzaków, jednak niezależnie od tego warto wiedzieć, z czego składa się mąka pszenna.

      Mąki pszenne mogą składać się z 3 części ziarna:
      1. Bielmo – zawiera błonnik i skrobię
      2. Otręby – bardzo bogate w nierozpuszczalny błonnik
      3. Zarodek – kopalnia błonnika, witamin i białka

      Zwykła, oczyszczona mąka pszenna jest zazwyczaj w większości lub całości wykonana z bielma, najmniej wartościowej – z punktu widzenia pieska – części ziarna. Jeżeli nie ma żadnych weterynaryjnych przeciwskazań, to warto celować w mąki pszenne pełnoziarniste, które składają się ze wszystkich części ziarna, dostarczając psu białka, błonnik, minerały i witaminy!
      Podsumowując – mąka pszenna nie jest szkodliwa dla czworonogów, ale lepiej korzystać z mąk pełnoziarnistych – dla dobra naszych włochatych przyjaciół.

      Za moment skoryguję informacje w artykule i przepisie. 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Spis treści